logo

SON DAKİKA

Ürolog nasıl tedavi eder?

urolog-nasil-tedavi-ederÜrolojik bir probleminiz olduğunda ürolog sizi bir takım aşamalardan geçirir. İlk önce hem genel hem de ürolojik bir sorgulama yapar. Bu bilgiler teşhisi kolaylaştıracağı için doğru ve detaylı cevaplamanız önemli.
06 Kasım 2012 Salı 10:22

Bu soruların ardından ürolog muayene aşaması gelir. Muayene sırasında değişebilmekle beraber öncelikle genel bir muayene yapılır. Ardından duruma göre karın bölgesi muayenesi, karın altı bölgesi muayenesi, yumurtalıkların muayenesi, prostat muayenesi ürolog tarafından yapılır.

Sorunun belirlenmesinde üroloğun kullandığı yöntemlerden bazıları: İdrar tahlili, kan tahlili, üriner sistem röntgeni, IVP, mesane ve idrar yolu için röntgen filmleri, karın ultrasonu, transrektal ultrason, bilgisayarlı tomografi.

Sorunun teşhisinden sonra tedavi aşamasına geçilir. Ürolog sizin durumunuza göre tüm seçenekleri düşünür. Bazen hiçbir müdahaleye gerek olmaz. Çünkü sorun çok küçük ya da zararsız olabilir.
 
Özellikle prostatı olan birçok kişi ameliyat ihtimalinden korkar. Ama günümüzde gelişen tıp teknolojileriyle ürologlar öncelikle ilaçla tedavi deniyor. Tabii ki ilaçla geçmeyen sorunlar da var. Bu durumda ürolog cerrahi müdahaleye gerek duyabilir.

Ürolog özellikle kısırlık, iktidarsızlık, prostat, tümör gibi sorunlarda öncelikle ilaç tedavisi uygular. Eğer söz konusu bir taşsa bu sefer taş kırma, yani ESWL tedavisi uygulanır. Taş, prostat ya da tümörlerde çeşitli açık ya da kapalı ameliyatlar da uygulanabilir.
 
Ürolojik bir probleminiz var. Ürologa gittiniz. Ürolog sizi başka bir branşa gönderirse bu sürpriz olmasın. Çünkü üroloji birçok başka alanla birlikte çalışıyor. Sağlık sorununa bağlı olarak bu değişebiliyor. Örneğin ürolojik bir kanser türüne sahipseniz ürolog sizi onkolojik üroloji bölümüne yönlendirir. Bu alan ürolojik tipli tüm kanserlerin tedavisiyle ilgilenen bir alt daldır. Burada onkoloji uzmanı ve radyoterapistler birlikte çalışırlar. Ürologların yardımlaştığı bazı diğer dallar nefroloji (böbrek bilimi), androloji (cinsel sağlıkla ilgilenen bilim dalı), jinekoloji, proktoloji (kolon ve rektum cerrahisi) ve onkoloji.
 Haber okunma sayısı: 511

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR Tüm Yorumlar

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İSTANBUL - Hava Durumu

ISTANBUL

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

ANKET

Bayan doktora muayene olmaktan utanır mısınız?

Bayan doktora muayene olmaktan utanır mısınız?

Oy Ver Sonuçlar

ZİYARETÇİ SAYACI

Bugün:
6 hit, 6 ziyaretçi, 6 ziyaret
Bu hafta:
56 hit, 39 ziyaretçi, 41 ziyaret
Bu ay:
188 hit, 117 ziyaretçi, 120 ziyaret
Toplam:
2219 hit, 1445 ziyaretçi, 1494 ziyaret